Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Aktualności 2012
Pogórze Szydłowskie, Niecka Połaniecka
30 kwietnia - 2 maja 2012 r. Szydłów
Informacja o majówce na www.szydlow.pl
My w TVP Kielce
Zdjęcia na www.szydlow.plSpeleologiczna majówka w Szydłowie
Serdecznie zapraszamy we wtorek, 1 maja, do siedziby GCK w synagodze. Początek prezentacji multimedialnych i pokazów o godzinie 16:00.

·Jak powstają jaskinie? Co kryje ziemia pod Szydłowem i Staszowem?
·Gdzie znajduje sie legendarny obiekt związany z historią Szydłowa – „Jaskinia Szydłowska”?
·Jak używa sie sprzętu dla grotołazów w jaskiniach?
·Jak udziela pierwszej pomocy poszkodowanym w terenie? Jak wygląda akcja ratownicza w jaskini?
·Gdzie prowadziliśmy eksploracje, badania i co odkryliśmy?
·Czym jest nowe polskie narzędzie do promocji turystyki czyli OpenStreetMap?
Przyjdź na interesujące spotkanie!

Folder
Informacja 1
Informacja 2Pieniny Spiskie
15 kwietnia 2012 r.
Jaskiniowo - kopalniane spotkanie w przedszkolu
11 kwietnia 2012 r. Tym razem przedstawiam prezentuje o jaskiniach ich powstaniu oraz o kopalniach i o tym jakie surowce wydobywamy w kopalniach.
Na koniec przekazanie kolejnych eksponatów, tym razem opale, limnokwarcyty, alunogeny.
GaleriaSlanské vrchy
23-25 marca 2012 r. Dubnícke opálové bane.
Tradycyjnie wycieczkę po Slanskych Vrchach zaczynamy w naszej ulubionej Reštauráci Šport, mieszczącej się w dzielnicy Prešova, Solivar.
W tym roku po kopalni oprowadza nas Ing. Peter Kotulak. Dowiadujemy się od niego wiele o historii rejonu i tutejszych kopalni, zarówno w Dubníku jak i w Zlatej Bani. W zmian za możliwość zwiedzania odbudowujemy fragment suchego muru, który ostatnio zburzyli poszukiwacze opalu. A dokładniej cyganie, których odholowano na policje.
Dzięki niższemu stanowi wody możemy zejść poziom poniżej sztolni Viliam. Zwiedzamy część sztolni Jozef z pięknymi alunogennymi mineralizacjami, ściany sztolni wyglądają jak pokryte złotem i drogimi kamieniami. Na ścianach możemy zobaczyć Melanterity, Kašparity, Sekundárne sírany, Alunogény.
Niższy poziom wody pozwolił też spenetrować kaplicę Gizeli.
Na stokach Tancoški odnajdujemy drożne sztolnie. W rejonie Vyšnego Lazu nad Brestową Doliną szukamy sztolni, znajdujemy jedynie zasypane. Za to na oranym polu spotykamy piękne limnokwarcyty.
Galeria

Historia:
O początkach wydobycia opalu szlachetnego na Słowacji nie są zachowane jakiekolwiek pisemne wzmianki. Najwcześniejsze informacje o opalu pojawiają się około roku 500 p.n.e., kiedy w swoim poemacie opal wspomina grecki poeta Onomakritos. Rzymski filozof Julius Solinus opisuje opal w swojej pracy erudyta o tajemniczym kamieniu sześćdziesięciu kolorów, któremu przypisuje silne magiczne efekty. Z dużą szczegółowością o opalu pisze Pliniusz w dziele Naturalis Historiae Libri XXXVII, gdzie między innymi pisze: "żaden inny klejnot nie jest swoim wyglądem przyjemniejszy oczom." Pliniusz pisze, że rzymski senator Nonius wybrał wygnanie zamiast rezygnacji z swojego pierścienia z wielkim opalem. Pliniusz uważał za miejsce pochodzenia opalu Indie.

Szlachetne opale opisane przez starożytnych autorów cechują się intensywnymi kolorami i wyrazistą opalescencją, która jest typowa dla szlachetnych opali z Dubnika. Z tego powodu można wierzyć, że opale znane w starożytności miały swoje pochodzenie w Dubniku. Jest całkiem możliwe, że początki wydobycia opalu mogą sięgać do czasów przed-rzymskich.

Pierwsza pisemna wzmianka o wydobyciu opalu w Dubniku pochodzi z 14 maja 1597 w zezwoleniu wydanym przez cesarza Rudolfa II dla Alberta Magnusa z Vratislavi (Wrocławia). Kolejny dokument to reskrypt z 5 listopad 1603, wydany również przez cesarza Rudolfa II Štefanovi Kecerovi na zarządzanie kopalniami opalu.

Górnictwo opali jest jednak starsze niż wynikałoby to z pierwszych zapisków. Doktor Anselm Boetius de Boot, osobisty lekarz cesarza Rudolfa II. W swojej pracy Gemmarum et lapidum historia z roku 1609 wspomina stare, zawalone kopalnie drogiego opalu i powierzchniowe kopanki. Co dowodzi Bron wcześniejszym wydobyciu.
Ojciec Brown w roku 1673 dokumentuje niezwykłe informacje, o znajdujących się w zbiorach Cesarskiego Gabinetu Mineralogicznego surowych opali szlachetnych większych niż pięść.

W 1771 roku znaleziono na powierzchni największą dotychczas bryłę opalu szlachetnego o masie 3035 ct (607 g), która ze względu na wyjątkowo piękną grę kolorów otrzymała nazwę Arlekin (inna nazwa Vienna Imperial Opal) i znajduje się dziś w Naturhistorisches Museum w Wiedniu. Z tego okresu pochodzi też opal o nazwie Burning of Troi - miał on masę około 900 ct w stanie surowym i 250 ct po oszlifowaniu. Kamień ten stał się prezentem cesarza Napoleona dla Józefiny, obecnie również znajduje się w muzeum w Wiedniu.

Od roku 1800 wprowadzono w tamtejszych kopalniach przepisy prawa górniczego, które miały uporządkować zasady wydobycia, jednak pierwsi dzierżawcy często ich nie przestrzegali, prowadząc eksploatację maksymalnie do głębokości 5m, tylko najbogatszych płytkich złóż, tam gdzie był znajdowany opal na powierzchni.

W okresie przed 1824 r. istniało podziemne wydobycie szlachetnego opalu. Jednak większość prac została skoncentrowana w polu górniczym Simonka. W polu górniczym Libanka zaczęto bić najważniejsze sztolnie Karol i Jozef. Drążono sztolnię Apolonia. Sztolnia Karol została oczyszczona i odnowiona, była kuta w dwu poziomach. W dolnym poziomie trafiono na olbrzymią żyłę opalu. Podczas kucia górnego poziomu natrafiono na stare nieznane chodniki. Wzmianki o tym potwierdzają informacje o starszych tradycjach wydobycia opalu w Dubniku niż pierwsze dokumenty.

W latach 1839-1840 powstały pierwsze mapy górnicze tego obszaru, lecz ówczesny dzierżawca - Gabriel (Gabor) Fehervary - odmówił przekazania ich do urzędu górniczego. Pierwsze mapy urzędowe powstały w latach 1844-1845 i zachowały się do dziś w archiwach.

W roku 1845 dzierżawę i zarząd przejęła rodzina Goldschmidtów, właścicieli firmy jubilerskiej z Wiednia, początkowo Salomon Johann Nepomuk Goldschmidt, później wdowa po nim Emma, wreszcie syn Ludwig. W okresie ich działalności, która zakończyła się w 1880 roku, nastąpił gwałtowny rozwój wydobycia. W najlepszych latach zatrudniano nawet 350 górników i 13 szlifierzy opalu, a wyroby sprzedawano na rynkach światowych. Istniało w tym okresie 14 sztolni. Zarząd kopalni mieścił się w miejscowości Dubnik, gdzie mieszkała także część kadry zarządzającej i górników, znajdowała się tu też szkoła dla dzieci pracowników. Bardzo ceniona za działalność dobroczynną i poważana była zwłaszcza Emma Goldschmidt, której mieszkańcy wystawili na wzgórzu, zachowany do dziś, pomnik w formie obelisku.

W latach 1880-1896 dzierżawcami kopalń byli bracia Egger, który wykonali kolejne sztolnie oraz zgłębili szyb Fedö. W sztolni Wiliam zbudowano kolejkę do wywozu urobku. Prace były prowadzone również pod poziomem doliny. W roku 1889 odkryto największe gniazdo opalu szlachetnego o rozmiarach 75×50×30 cm, o łącznej masie 120000 ct (24000 g), gdy średnie roczne wydobycie wynosiło 30000 ct. W tym okresie coraz większą konkurencją stawał się już opal australijski.

Po roku 1896 nie było już prywatnego dzierżawcy, a kopalniami zarządzali urzędnicy państwowi. Ich nieudolność spowodowała, że wydobycie ulegało systematycznemu zmniejszeniu. Nakazali oni zasypanie niedawno zgłębionego szybu Josef. Prace wydobywcze zostały praktycznie zatrzymane jeszcze przed I wojną światową, a oficjalne zamknięcie nastąpiło w roku 1922.

W latach 1936-1938 konsorcjum składające się z grupy szlifierzy kamieni z Turnova oraz szkoły rzemiosł artystycznych z Pragi dwukrotnie próbowało wznowić eksploatację, jednak bariery urzędowe były nie do pokonania. W latach po II wojnie światowej słowaccy geolodzy wnioskowali o przeprowadzenie rewizji wyrobisk i oszacowanie zasobów złóż, nie otrzymali jednak zgody władz. W latach 1968-1969 pojawiła się propozycja podjęcia poszukiwań i wydobycia ze strony przedsiębiorców z Australii, jednak zapewne z przyczyn ideologicznych została ona odrzucona.

Od lat 80. XX w. wielu poszukiwaczy opali nielegalnie penetrowało zarówno hałdy, jak i wyrobiska podziemne. Niestety ich działalność powodowała często duże szkody zarówno w środowisku przyrodniczym, jak i poważne często zniszczenia wyrobisk.

Przez pewnien czas w kopalni funkcjonowała trasa turystyczna w sztolni Viliam. Za opłatą można było szukać opalu na hałdzie nieopodal wlotu tej sztolni. Co widzieliśmy zwiedzając kopalnie w roku 2003. Obecnie trasa turystyczna jest zamknięta z powodu niejasnej sytuacji prawno-własnościowej kopalni.

Informacje o kopalni opalu:
http://www.opalovebane.sk
http://www.opalovebane.eu
http://www.myopalweb.net
http://www.preshowminerals.szm.sk
http://www.historia-gornictwa.pwr.wroc.pl/wp-content/uploads/02Battek.pdf


Pieniny Spiskie
18 marca 2012 r. Huba.
Tatry Wysokie
17 marca 2012 r. Gerlach lub Gierlach, rzadziej Garłuch (słow. Gerlachovský štít, Gerlachovka, niem. Gerlsdorfer Spitze, Gerlach, węg. Gerlachfalvi-csúcs, 2655 m n.p.m.)
Wczesnym świtem stawiamy się w Dolinie Batyżowieckiej. Atakujemy komin Sawickiego, który ma różną wycenę od łatwizny do wymagającej drogi. Po chwili orientujemy się, czemu tak jest, trzeba trafić na warunki. Początkowo atakujemy wprost do zachęcającej jaskinki. Pod jaskinką w żlebie nie ma lodu tylko zbity śnieg, przydałaby się łopata a nie dziaby. Mamy nadzieje obejść to po lodzie bokiem. Okazuje się szybko, że to nie lód tylko odpadająca polewka, a skała jest wypychająca i obła wypolerowana przez kamienne lawiny. Nasza przygoda kończy się na wejściu Batyżowieckim Żlebem. Pogoda idealna, idziemy w podkoszulkach ciepło jak w lecie. Na szczycie spotykamy, skiturowca który przyszedł granią gdzieś od strony Małego Gerlachu.
GaleriaGórsko - jaskiniowe spotkanie w przedszkolu
16 marca 2012 r. w Parafialnym Przedszkolu Integracyjnym im. św. Kingi w Tymbarku odbyło się spotkanie o tematyce jaskiniowej i górskiej. Przy pokazie zdjęć, była mowa o górach i jaskiniach.
Jak zwykle najciekawszą częścią spotkania był pokaz sprzętu używanego w jaskiniach i do wspinaczki, który można było dokładnie obejrzeć i przymierzyć.
Na koniec przedszkole wzbogaciło się o kilka typowych skamieniałości, jak fragmenty belemnitów oraz muszli i ich odciski.
GaleriaBeskid Wyspowy
10 marca 2012 r. Luboń Wielki, Mogielica

Jaskinia Delty


Jaskinia Delty


Jaskinia Delty


Schronisko Aresa


Schronisko Aresa

VideoBeskid Wyspowy
6 marca 2012 r. ChyszówkiBeskid Wyspowy
4 marca 2012 r. Beskidzka akcja dziabowa

Rano temperatura minimalna wynosi -6,3°C


W południe temperatura minimalna to -0,1°C
GaleriaObrzeża Beskidu Wyspowego
3 marca 2012 r. Ćwiczenia.Beskid Wyspowy
26 lutego 2012 r. Skitury, momentami trudno odróżnić granicę między niebem a ziemią.Dzisiejsze odczyty max: min: (0,4°C -4,0°C) (98,4% 75,9%)Beskid Wyspowy
19 lutego 2012 r. EksploracjaStrasznie ciepło, między 10:26 a 14:26: temperatura max 2,1°C; min -0,7°C. Wilgotność max 95,8%, min 78,9%.Beskid Wyspowy
16 lutego 2012 r. Trochę śniegu podobny stan jak 12 marca 2005 r.

Zupełnie jak w 2005 r.


Kot polarnyTatry Wysokie
12 lutego 2012 r. Wielka Kopa Popradzka (słow. Veľká kôpka, 2354 m)
Piękny dzień, temperatura minimalna podczas wycieczki to -13,7°C, maksymalna 6,5°C. Wilgotność maksymalna 99,3%, minimalna 52,7%.
(49kB)

GaleriaBeskid Wyspowy
5 lutego 2012 r. Beskidzki survivalTemperatury tego dniaBeskid Wyspowy
3 lutego 2012 r. Beskidzkie lodospady pokonały już niejednego.

Dziabanie w płynnym lodzie


Wszystko w lodowej polewceBeskid Wyspowy
3 lutego 2012 r.
W tym roku wyraźnie cieplejsze zimy.Beskid Wyspowy
30 stycznia 2012 r.
Obserwacje globalnego ocieplenia.Beskid Wyspowy
29 stycznia 2012 r.
Kolejna akcja osuwiskowa speleoklubu. Temperatura oscyluje w okolicy - 7,4°C, na nowoodkrytym osuwisku zwierzaki zadeptały śnieg na beton, zryty pazurami śnieg wskazuje na wyjątkowo wściekłe osobniki rysia.
GaleriaRównina Radomska, Płaskowyż Nałęczowski, Równina Bełżycka
21 stycznia 2012 r.
Zupełnie przypadkowo znajdujemy się w Solcu Nad Wisłą.
Naszą uwage przykuwa budynek opuszczonego młynu, nie trzeba do nas mówić dwa razy.
Po chwili przejmujemy budynek, odkrywamy, że kierownikiem był Nakoneczny Kazimierz. Znajdujemy między innymi jego zeszyt z klasy VII.
Po wielu przygodach lądujemy w Bochotnicy. Tam dokopujemy się do nowych partii w jednej z grot. A następnie znajdujemy aparat naszego kolegi który zgubił go, gdy byliśmy w tym miejscu w 2006 roku. Po włożeniu baterii aparat działał!!!
Po akcji w grotach lądujemy w Czółnach oglądając zęby Megalodonta.
GaleriaGorce
17-18 stycznia 2012 r. Eksploracja w Gorcach.
Śniegu sporo, z Młynnego na Łąki Gorcowskie podchodziłem w śniegu od kolan po pas przez 4 godziny. Później wiedziony wyczulonymi zmysłami trafiłem po omacku (widoczność 50-100m przez mgłę i ciemności) na polanę Gorca, a stamtąd zszedłem na biwak na Nowej Polanie. Teren eksploracji obiecujący.

Polany pod Gorcem


Na Polanie Gorc


Biwak w stylu Dzikiej Grupy
Beskid Wyspowy
15 stycznia 2012 r.
Skiturowe błądzenie po lesie.
GaleriaBeskid Wyspowy
8 stycznia 2012 r.
Podziemna eksploracja. Na powierzchni raczej ciepło, temperatura oscyluje koło 0°C.
GaleriaBeskid Wyspowy
1 stycznia 2012 r. Na wysokości 850 m n.p.m. temperatura -2°C. Trochę wyżej około -3°C w porywach do -3,7°C.


Z za rogu wygląda Modyń


Prawdziwy rów


Fajna pogoda


Wreszcie normalne warunki


Heinkel 111