Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Aktualności 2011

Beskid Wyspowy
29 grudnia 2011 r. Temperatura 0,3°C.


Kaim Jan i żona Teresa 1947.


Jest czysto


Geociekawostka, ale o tym już było


Znowu jakieś skałki


Ten nie miał lekko
Ostra


Nocna eksploracja wciąga
Beskid Wyspowy
27 grudnia 2011 r.
Wiele ciekawych obserwacji. Temperatura około 4°C, chodzenie po lesie przypominało trochę chodzenie w deszczu, a wcale nie padało. Drogę o zmroku przecięło zwierze uderzająco podobne do wilka.
GaleriaBeskid Wyspowy
24 grudnia 2011 r. Tajemnice Beskidu Wyspowego.
Jako Ciekawostkę można dodać, że śnieg jest mokry i jest go znacznie mniej niż rok temu. Temperatury dodatnie.
Starsi ludzie wróżą jeszcze ostrą zimę cytując przysłowie, gdy na Jakuba pochmurno ma to oznaczać, że będzie ostra zima. Podobno w tym roku na Jakuba było niebo zasnute chmurami.
Jak rok grzybny to następny rok ma być niezbyt dobry, w tym roku nie było wiele grzybów, mamy szansę na dobry rok.

Nie ma co panikować, zmiany klimatu nie od dziś obserwowane są w okresie historycznym.
W XII w. Wikingowie skolonizowali wolne od lodu wybrzeże Grenlandii (jak nazwa wskazuje, wyspy zielonej), a na terenach Polski uprawiano winorośl. W Alpach na przedpolach obecnie wycofujących się czół lodowców znajdowane są zakorzenione lub przywleczone z wyższych położeń pnie drzew pochodzące z tego ciepłego okresu. Są to bezpośrednie dowody na mniejszy zasięg lodowców w tym czasie.
Nieco później w Europie ochłodziło się, w XVII-XVIII mieliśmy "małą epokę lodową". W czasach tych na środku Morza Bałtyckiego, zimą, stawiano karczmę jako miejsce odpoczynku dla wędrowców jadących saniami po lodzie z Polski do Szwecji.
Beskid Wyspowy, Pogórze Rożnowskie
18 grudnia 2011 r.
Wycieczka krajoznawcza odwiedzono Chełm, kamieniołom w Klęczanach, Górę Zamczysko. Na tej ostatniej stwierdzono zawalenie się starej kamiennej piwnicy. Na koniec odwiedzono Most Jana Stacha w Znamirowicach na Pogórzu Rożnowskim.
Most ten jest największym mostem na świecie wybudowanym przez jednego człowieka, widząc go na żywo robi ogromne wrażenie. Zmusza też do refleksji, na temat relacji międzyludzkich (sąsiad zabronił Panu Stachowi przejeżdżać drogą), ludzkiego uporu w dążeniu do celu.
Tutaj można przeczytać więcej o moście Jana Stacha
GaleriaPłaskowyż Nałęczowski, Wyniosłość Giełczewska, Roztocze Środkowe
9-11 grudnia 2011 r.
Na początku pierwszego dnia wyjazdu udało się sfotografować panoramę tatr z odległości 110 km. Inne atrakcje to bazar gdzie można było kupić skarpety od prawdziwych Rosjanek. Zwiedzono też lokalny sklep mieszczący się w starym drewnianym domu, prawdziwy rarytas.

Nie udało się wejść do ciekawego obiektu którym okazał się Młyn w Woli Rudzkiej, robi duże wrażenie z powodu rozmiarów i ciekawej architektury.
"Budynek produkcyjny młyna położony jest wzdłuż skarpy odwodnej grobli ziemnej piętrzącej wody rzeki Chodelki. Po grobli prowadzona jest droga wojewódzka z Opola Lubelskiego do Puław. Droga przebiega w bezpośredniej bliskości młyna pobocze ok. 5 m od lica ściany frontowej. Poszerzając szosę częściowo zlikwidowano murowane z cegły ogrodzenie i bramę wjazdową na teren młyna. Młyn w latach 1909-1910 na zlecenie Kleniewskiego został zbudowany przez Stanisława Morszczyna. Na budowę młyna Kleniewski przeznaczył 250 tys. cegieł z cegielni na Rozwalinie, której był właścicielem. Stanisław Morszczyn użytkował młyn do 1923 r., kiedy to wybudował własny w Kraśniku. Od tegoż roku młyn w wyniku podziału stał się własnością Wandy Schoennett z domu Kleniewskiej. W czasie wojny młyn dzierżawiony przez Niemców. W 1945 r. młyn z majątkiem został poddany parcelacji. Parcelacja została obalona i w latach 1946-1953 młyn użytkowany był przez właścicieli. W 1953 r. przejęty pod przymusowy zarząd państwowy Wojewódzki Zarząd Młynów Gospodarczych, a następnie do 1991 r. przez Spółdzielnię Samopomoc Chłopską z Opola Lubelskiego. "

Kolejny punkt to Bochotnica, a dokładniej dawne kamieniołomy opoki kredowej gdzie materiał na budulec pozyskiwano podziemną metodą komorową. Zwiedzamy dwa wyrobiska, zaczynamy od wyrobiska którego otwory znajdują się w Ścianie Krystyny i Władysława Pożaryskich znanych polskich geologów. Eksploatację zaniechano w latach pięćdziesiątych.
Tutejsze utwory reprezentują węglanowe osady, zdeponowane w jednym z płytkich zbiorników morskich sprzed 70-60 milionów lat. Z łatwością można tutaj odnaleźć fragmenty i odciski amonitów, małży, ramienionogów, belemnitów, ślimaków, próżnie po igłach gąbek, otwornic.

Na koniec dnia - Potok Senderki - Górnictwo kamieni młyńskich.
Wyrobiska podziemne znajdują się we wzniesieniu nazywanym "Góra Hołda". Prawdopodobnie wydobycie kamieni w Senderkach zaczęło się w XVIII w.
Surowce nienadające się do produkcji żaren i kamieni młyńskich używano do produkcji wysokiej jakości wapna. Przemysł kamieniarski w Senderkach upadł po II wojnie światowej. Obecnie można wejść tylko do sześciu wyrobisk. W terenie są ślady po większej ich liczbie, część wejść zawaliła się naturalnie, a część została wysadzona w czasie II wojny światowej.
Wyrobiska są różnej długości wysokości i szerokości. Najbardziej obszerne wyrobisko (nr 6) jest dostępne dzięki zapadnięciu się chodnika po ulewach. Do roku 2009 jego długość wynosiła kilkadziesiąt metrów. Podczas sympozjum speleologicznego z Zamościu akcja Speleoklubu doprowadziła do odkrycia nieznanych partii, poprzez przekopanie się przez mur budowany z urobku. Obecnie długość wyrobiska wynosi prawdopodobnie kilkaset merów. Podania o korytarzach ciągnących się nawet na przestrzeni kilometra wydają się nie być fantazją. Dzięki pracy Speloklubu pierwszy raz od czasu zaniechania eksploatacji oko ludzkie ujrzało kamienie młyńskie w podziemnych wyrobiskach Potoku Senderki.
Kamienie młyńskie wstępnie obrabiano w podziemiach, a następnie wytaczano ze sztolni za pomocą lin, drewnianych kołków, jak również przy pomocy koni. Na powierzchni koła były poddawane obróbce końcowej za pomocą specjalistycznych narzędzi, były to narzędzia o wyglądzie młotka z różnymi rodzajami obucha, niektóre posiadały szpic, były też konstrukcyjnie zbliżone do tłuczka do mięsa. Wydobywane na zewnątrz koła młyńskie, miały różną wielkość, od średnicy 40 cm wzwyż. Na zdjęciach widać koła o średnicy około metra.

Kolejnego dnia w Kozicach udało się uczestnikom Speleobozu odnaleźć kamieniołomy komorowe opoki kredowej. W tym terenie (obszar występowania opok kredowych) takich wyrobisk jest więcej, w prasie ukazują się co jakiś czas wzmianki o tajemniczych dziurach w ziemi. Taką dziurę w polu buraczanym widzieliśmy na własne oczy. Jednak jej żywotność prawdopodobnie nie była duża ponieważ widzieliśmy nadjeżdżający traktor w kierunku owej dziury, zapewne w celu usunięcia szkody, a może z powodu kilkunastu dziwnych istot błąkających się po polach?
Mechanizm powstania takich dziur jest zazwyczaj taki sam ziemia zapada się pod pracującym na polu kombajnem. Odsłaniają się większe lub mniejsze pustki podziemne ludzie snują różne opowieści o podziemnych przejściach, skarbach itd. Prawda jest jednak prosta, są to zapomniane podziemne kamieniołomy. Zazwyczaj ich eksploatację zarzucono w czasie II wojny światowej, stąd uległy zapomnieniu. W czasach kiedy wydobywano kamień z tych wyrobisk, ludność nie posiadała ciężkiego sprzętu, pod ziemią drążono komory, a na powierzchni uprawno ziemię, czy to nie genialne?

Tym razem na noc udajemy się do Roztoczańskiej Stacji Naukowej w Guciowie (UMCS w Lublinie Instytut Nauk o Ziemi).

W niedzielę odwiedzamy Zagrodę Guciów, Muzeum etnograficzne w Guciowie (zabudowa z XIX w i początku XX w), sklep w Guciowie (ogrzewany kozą) w którym dowiadujemy się wielu ciekawostek na temat podziemnego wydobycia kamieni młyńskich . Na koniec znowu akcja w Senderkach.
GaleriaPogórze Rożnowskie
4 grudnia 2011 r. Z wizytą u Pani Stanisławy. Jako ciekawostkę trzeba dodać, że jest bardzo ciepło.


Mikołaj już grasujeBeskid Wyspowy
29 listopada 2011 r. Łopień


Tam coś musi byćBeskid Wyspowy
25 listopada 2011 r. Tymbark

Widok na Tymbarski rynek z firmy Tymbark
Poranne mgły, w dalszym ciągu nie ma śnieguBeskidzka Jesień
20 listopada 2011 r.


Kolejna zagadka


Ciekawy teren


Interesujące głazy


Mroźna jesień


A jednak to nie tylko lokalna legenda


Z porcją kolejnych namiarów na dziury w ziemi ruszamy w osuwiska


Osuwiskowy downhill


Słońce rzadko tutaj zagląda


Solidny komin


W piwnicy jest cieplutko


Nie jest tutaj bezpiecznie


Solidna podmurówka


Smutny koniec chałupy


Zabytek
Beskidy
13 listopada 2011 r. Późna beskidzka jesień.
GaleriaTatry Wysokie
13 listopada 2011 r. Żłobisty Szczyt, droga Motyki (droga 1407, WHP tom 10).


Wschód, Majláthova chata


Nasz cel


Start w drogę motyki na Żłobistym


Dwójkowe okapy


Plaża


Na piątym stanie


Czuć szczyt


Zachód, Tępa (Tupa)
Beskid Wyspowy
11 listopada 2011 r. Kłodne.
Kilka nowych obiektów.
GaleriaBeskid Wyspowy
11 listopada 2011 r. Chełm.
Odnaleziono schroniska podskalne. Zaobserwowano niszczenie wychodni skalnych przez miejscowych.
GaleriaBeskid Wyspowy
11 listopada 2011 r. Józef Klemens Piłsudski w Limanowej. Święto Odzyskania Niepodległości - Najważniejsze polskie święto narodowe związane z odzyskaniem w 1918 roku , po 123 latach zaborów, niepodległości.


To chyba Pan Józef skąd się tutaj wziął?


Honorowa runda wokół rynku


Ma najlepsze konie


Przeprowadza wizytacje


Ci Panowie pamiętają niejedno


Młodzik po prawej ma buty nie z tej epoki. HAHAHAHA
Beskid Wyspowy
8 listopada 2011 r.


Coś uszkodziło taśmy


Biedna Rusałka Pawik schroniła się w otworze


Kopanie


Czujne wyjście, tutaj każdy niewprawny ruch może grozić trwałą śmiercią


Czy to nie dziwaczne?


Wszystko pokryte fantazyjną masą gliniastą


Czy można tutaj wyjść o własnych siłach??


Oczywiście


Tylko trzeba często odpoczywać


Na koniec odwiedzamy komplenie nawiedzony dom
Beskid Wyspowy
6 listopada 2011 r. Pasmo Łososińskie, Wielka Góra.


Typowy beskidzki krajobraz


Bez tej wieży chyba by się obeszło


Osuwisko jest gigantyczne


Drzewa tutaj nie mają lekko


Kolejny obiekt


To osuwisko zeszło przed drugą wojną światową. Zasypało drogi znajdujące się poniżej lasu.


Ściany miejscami dochodzą do kilkunastu metrów


Ciągle się coś obrywa


Ciekawe, co oznacza ten nosorożec na tym hieroglifie?


Szpony drzewa potwora


Kania


Jesienne barwy


Jesienny las

Beskid Wyspowy
2 listopada 2011 r. Zaduszki. Pomiary i inne zajęcia.


Beskid Wyspowy
1 listopada 2011 r.


Limanowa


Tymbark


Tymbark
Beskid Niski
30 października 2011 r. Lipowica.
Kontrolujemy kratę w JSD, już trzy miesiące temu otrzymujemy doniesienia o rozwaleniu kraty. Teraz udaje się to sprawdzić, to prawda. Każdy zdrowo myślący człowiek przewidział to dawno tylko nie Zbytech i inni, którym pieniążki wypaliły szare komórki.


Miejska Góra


"W tym miejscu w roku 1854 zapalono pierwszą w świecie uliczną lampę naftową". Tak w Polsce.


O tym była mowa już tutaj i nikt nie był jasnowidzem.


Tak to niszczyciele przyrody ze Zbytechu, Pronatury za przyzwoleniem grotołazów z SSB.
Kim trzeba być aby do lasu wnosić kilogramy złomu?


Fajny obiekt


Kraty chyba tu nie wstawią?


To też jest fajne
Beskid Wyspowy
30 października 2011 r.
Do życia budzi mnie sms tajnego informatora o treści: "Znalazlem zarabista jaskinie:) zadzwon". Dzwonie, tragedia, kolejna jaskinia. To jest nie do przerobienia, kto to potem będzie solidnie zgodnie ze sztuką planował?


Tą mapę na piasku rysuje mi sam człowiek, który zabezpieczył otwór.


To zdarza się tylko w krasie lub na filmach, mamy swoją pod Spišskou.


Beskidzka jesień.


Kamieniołom w Klęczanach.


Chełm
Tatry Niżne
29-30 października 2011 r. Wycieczka we wschodnią część Tatr Niżnych - masyw Král'ovej holi (1946 m).


Próba zatrzymania samochodu na szosie prowadzącej na szczyt Kral'ovej holi - to "najwyższy" asfalt na Słowacji.


Widok na Tatry Wysokie z Vel'kej Vápenicy (1691 m).


Znaleziono również obiekt jaskiniopodobny (schronisko podskalne w skałach metamorficznych).
Beskid Wyspowy
23 października 2011 r. Łopień.
Czy na tym Łopieniu jaskinie przestaną w końcu puszczać?


Ta mgła może wyprowadzić z równowagi najwytrwalszych


Nie chcielibyście tutaj być...


O tej porze


Grzyby funkcjonują idealnie w każdych warunkach


Ludzie nie


Jednak nie....
Beskid Wyspowy
20 października 2011 r. Akcja.

Beskid Wyspowy
16 października 2011 r. Łopień.
W dolinach rano -4°C, ale to dopiero początek.


Jaskinia Poszukiwaczy Skarbów, trafić tutaj to wyczyn


Te znaki nie były wykute na darmo...


Grzyby przyozdobione są soplami


Widok z polany Zawadówka


Ulubione zajęcie uczestników złazów na Łopieniu, podpalanie kop.
(plotki)


Amatorzy złazów wydeptali już solidną ścieżkę do torfowiska. Na ścieżce porzucone worki i rękawice jednorazowe. Zapewne podczas kolejnej edycji OBW, nawoływania do zwiedzania torfowiska i jaskini odniosły skutek. 2000 osób ruszyło, znaleźli się i zbieracze rosiczek.
(Doniesienia prasowe, informacje od uczestników OBW)


Ścieżka przecina całe moczary


Temparatura jest raczej niska. Tym grzybem można by zabić


Bydlacze młaki


Po kolejnej edycji OBW amatorzy złazów włamali się do tej leśniczówki.
(Informacje od członków koła łowieckiego Hubert)


Na zdjęciu drzwi są już podreperowane, futryna ma jednak duże braki tak jak stan wyposażenia leśniczówki.

Beskid Wyspowy
10 października 2011 r. Zęzów, o godzinie 19:00 palił się dom Tomka, spłonął doszczętnie.
Tutaj można zobaczyć jak wyglądał.W archiwach zachowały się szkice domu Tomka

Wokół domu Tomka narosło wiele legend. Z pewnością z powodu wizerunku samotnego opuszczonego domu na skraju lasu. Sam Tomek według opowiadań przekazywanych przez mieszkańców Tymbarku był odludkiem. Na temat Tomka i jego dziwactw zachowało się kilka podań. Choćby to, że umierał w biedzie mając odłożone oszczędności i sporą cześć lasu, z którego zabraniał ścinać drzewa.

Najbardziej prawdopodobną przyczyną pożaru jest uwstecznianie się społeczeństwa. W domku według plotek młodzież paliła papierosy i delektowała się alkoholem. Pito i palono zawsze jednak kiedyś obowiązywały zasady zdrowego rozsądku.


Tatry
10 października 2011 r. Monitoring stanu ocieplenia klimatu.
Spóźniona informacja o pojawieniu się śniegu. Pierwszy śnieg tego roku spadł 7 października.
W Nowym Targu spadło około 5 cm śniegu, trzeba było odśnieżać samochody.

Około 5 cm śniegu zalegało na szczytach Babiej Góry i Pilska. Śnieg pojawił się powyżej 1000 m n.p.m.
W Beskidzie Wyspowym śnieg był widoczny na szczycie Mogielicy. 9 października widoczne były resztki sniegu na Luboniu Wielkim.

Po ciepłych dniach, gdy temperatura dochodziła do 20°C w nocy z piątku na sobotę spadł pierwszy śnieg w Nowej Białej i okolicy. Zima dała znać o sobie tydzień wcześniej niż rok temu.
Piątkowym wieczorem temperatura spadła do +1,5°C i z nieba posypały się pierwsze płatki śniegu - wiele osób w to nie mogło uwierzyć, Nowa Biała zrobiła się biała. Śnieg pojawił się już dzień wcześniej w Zakopanem i górnych partiach Tatr.
Źródło: http://www.nowabiala.com/pierwszy-snieg-tej-jesieni/
Źródło: http://kamery.topr.plBeskidy
09 października 2011 r. Akcja.


Oshee działa nawet pod ziemią


Koziołek miał pecha, nie wszyscy lubią jaskinie...


To nie jest bezpieczne


Nacieki


Studnie


Zaciski
Beskid Makowski
08 października 2011 r. Schronisko PTTK na Kudłaczach położone jest na wysokości 730 m.
Temperatura w nocy wynosiła około 3°C.


Typowe spotkanie Speleoklubu, przed akcją
Beskid Wyspowy
02 października 2011 r.


Geociekawostka
Zdaniem eksperta
Ciekawa struktura sedymentacyjna. Teoretycznie:
Może upadek dużego kamienia na dno morskie, niewykluczony upadek wyhamowanego przez wodę meteorytu. Gdyby to były osady lądowe, to byłby trop wielkiego dinozaura.Słabo czytelny napis, na dodatek przytarty przez pilorzy


W jaskini


Małe polewy


Typowe pająki


Typowe podkowce


Włócząc się po nocy można znaleźć wiele ciekawostek
Na kamieniu napisane czerwoną farbą: Oddaj Hołd Poległym
Tatry Wysokie
25 września 2011 r. Skrajna Nowoleśna Turnia.
Droga 1866 miała być piękna i oryginalna. Okazało się, że nie ma chwytów ani możliwości założenia asekuracji. W kominie poruszać dało się tylko zapieraczką. Ściana wyszlifowana przez wodę i spadające kamienie. Miało być pole śnieżne, nie było. Widocznie od lat pięćdziesiątych wiele się tutaj zmieniło. Nie wytrzymujemy tempa idziemy na Skrajną Nowoleśną Turnię.
Galeria
Beskid Wyspowy
18 września 2011 r.


Tutaj kiedyś stała chałupa i ludzie wiedli spokojny ? żywot


Tutaj nie było chałupy


Totalna eksploracjaBeskid Wyspowy
18 września 2011 r.


Jaskinia na mnóstwo chłopa


Tu się czerni


Tam się czerni


W końcu tu są same jamy


Znów się czerni.....


To nudne, znów jama


Wiele ich tutaj jest


Musicie uwierzyć, dwa lata nie mogłem odnaleźć tego miejsca
Beskid Wyspowy
11 września 2011 r. Mogielica


Zbójnickie łoże, trochę przyprószone liśćmi


Ciekawe narzędzie


Interesujący obiekt jaskiniowy


Ciekawe ile tym razem metrów uda się wyciągnąć


Dzicz


Ciekawa skałka


A jednak to prawda….


No nie…. znowu czołganie. Mam dość jaskiń, w których trzeba coś odwalać, przewalać, kopać.
Za tydzień zdjęcia większych obiektów.


Największa tajemnica Mogielicy


Wiedźmi stół


Tutaj jest naprawdę fajnie
Beskid Wyspowy
4 września 2011 r. Bukowy Wierch
Cwana sztuczka pilorzy


To chyba Mogielica


Do tego czasu to miejsce było to tylko legendą
Kotlina Sądecka
3 września 2011 r.


Tyskie zbliża ludziBeskid Wyspowy
30 sierpnia 2011 r.
Beskid Wyspowy
28 sierpnia 2011 r. Jasieńczyk, Modyń.


Na Knapiarkę


Jasieńczyk


Otwór solidnej jaskini


W środku motyle


Piękny otwór


Wewnątrz znajdują się grzyby jadalne


Dolina Dunajca


Cisów Dzioł
Gorce, Pieniny Spiskie
21 sierpnia 2011 r. Eksploracja


Z okolic przełęczy słopnickiej widać nawet Tatry


Rzekomy Ruchtowski Gronik, miejscowi nazywają ten rejon inaczej


Okolice Cyrhli Młacznego


Pieniny


Łopuszna


Obłazowa


Cisowa Skała


Jaskinia w Obłazowej Skale


Po interwencji archeologów wygląda dość żałośnie


Pieniny właściwe


Masyw ŻaruBeskid Wyspowy
20 sierpnia 2011 r. Beskid Wyspowy
Beskid Wyspowy
18 sierpnia 2011 r. Mogielica


Stomorgi


Wiśniakówka


Kostrza


Ćwilin, Śnieżnica


Ćwilin, ŚnieżnicaBeskid Wyspowy
15 sierpnia 2011 r. Mogielica


Mogielica


Bukowy Wierch


CiekawostkaGorce
12-14 sierpnia 2011 r. Turbacz


Ognisko 1


Tatry


Schronisko


Jadalnia


Zwrot naczyń


Dzień jak co dzień, ponury dzień jak co dzień. Kapie z kranu, za oknem mgła.
Krople deszczu o brudne biją szyby.
Sąsiad podle na pianinie gra...


Ognisko 2


Cicha składka


Czoło Turbacza


Edukacyjne coś tam parku


Czoło TurbaczaBeskid Wyspowy
8 sierpnia 2011 r. Beskid Wyspowy


Czujny krzyżakBeskid Wyspowy
7 sierpnia 2011 r. Kostrza.
Odnaleziono między innymi obiekt eksplorowany w 2002 roku, przez ojców beskidzkiej speleologii.
GaleriaBeskid Wyspowy
6 sierpnia 2011 r. Beskid Wyspowy


Twarda eksploracja
Beskid Wyspowy
17 lipca 2011 r. Łopień


Kolejny objaw


Kolejna jaskinia, o nie@!


Znaki poszukiwaczy skarbów


Ziemia Lubelska
09-10 lipca 2011 r. Piotrawin.
Letnia wycieczka do Piotrawinu.
GaleriaTymbark
29 czerwca 2011 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Tymbarku.
Wystawa fotografii: Adama i Tomasza Kapturkiewiczów.
GaleriaBeskid Wyspowy
23 czerwca 2011 r. Okolice Przełęczy Między Mogielicą a Małym Krzystonowem


Beskid Wyspowy
22 czerwca 2011 r. Tymbark


Beskid Wyspowy
19 czerwca 2011 r. Okolice Przełęczy Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza


Beskid Wyspowy
12 czerwca 2011 r. Śnieżnica


Ostre podejście z przełęczy Gruszowiec


Trzeba się namęczyć


Reaktywacja basenu, służy teraz rybom


KaplicaBeskid Wyspowy
5 czerwca 2011 r. Okolice Przełęczy Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza


Ciekawy Teren


Fajne osuwisko


Czujnie skradający się Meta Sp.


Wiosenna łąkaBeskid Wyspowy
22 maja 2011 r. Okolice Przełęczy Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza

Tatry Wysokie
06 maja 2011 r. Śnieżny Zwornik.
Z Doliny Jaworowej w dogodnym miejscu przekraczamy (przeskakujemy) Jaworowy Potok i pniemy się do Doliny Czarnej Jaworowej. Wygodną myśliwską ścieżką dochodzimy do Czarnego Stawu Jaworowego. Łożyskiem Czarnego Potoku zmierzamy w kierunku Doliny Śnieżnej. Z niepokojem zauważamy, że najmniej uczęszczana dolina w Tatrach gości dwa zespoły. Do Śnieżnej Doliny wkraczamy poprzez Wielką Sikawkę i dalej, Wielka Strąga, Srebrna Rozpadlina, Srebrny Cmentarzyk, Srebrna Sikawka, Długa Drabina, Srebrna Strąga, Złota Strąga, Zielone Koryto, Śnieżny Zwornik. Po posiłku podziwianiu widoków i krótkiej dyskusji wycofujemy się poprzez Wyżnią Śnieżną Przełęcz, do Czarnej Jaworowej. Cały dzień widzimy i słyszymy schodzące lawinki i lawiny, dziwnym trafem żadna nas nie porwała.
GaleriaZakopane
3 maja 2011 r. Willa Orla
Podziwianie wystawy wystawy fotografii „60 Jaskiniowych Lat”. Wystawa zorganizowana z okazji Jubileuszu 60-lecia Speleoklubu Tatrzańskiego.
GaleriaBeskid Wyspowy
1 maja 2011 r. Czarci Dół
Czasami w badaniu nietoperzy przeszkadzają wandale instalujący złom w jaskiniach.


Zdewastowany otwór jaskini Czarci DółNowy Sącz
24 kwietnia 2011 r. Prawdziwy grad, było go więcej. Niestety stopniał przed przyjazdem fotografa..Biały kot

Tymbark
20 kwietnia 2011 r. Resztki piwnic w rynku.Beskid Wyspowy
17 kwietnia 2011 r. Śnieżnica
Eksploracja powierzchniowa, podziwianie bukowego lasu.
GaleriaBeskid Wyspowy
10 kwietnia 2011 r. Śnieżnica
Eksploracja powierzchniowa, podziwianie bukowego lasu.
GaleriaBeskid Niski

Jak jest napisane na tabliczce, firma Zbytech zdewastowała otwór Jaskini Słowiańskiej Drwali. Teraz osoby, przed którymi Zbytech chce chronić nietoperze nie potrzebują for internetowych żeby dowiadywać się gdzie ta jaskinia się znajduje. Koszmarny w wyglądzie obiekt małej architektury widoczny jest dla najmniej rozgarniętych poszukiwaczy. Dodatkowo otwór jaskini jest opisany, aby żaden poszukiwacz przygód nie miał wątpliwości, że godzina pracy w tym miejscu nie pójdzie na marne.


Levočské vrchy
19 marca 2011 r. Jaskyňa pod Spišskou
Rozdzielamy się na dwie grupy Peter sprawdza Patrie Brutovská vetva. My idziemy do partii Spišská vetva. Jaskyňa pod Spišskou ma specyficzny mikroklimat, dzięki czemu po jakimś czasie absolutnie wszystko mamy zabłocone. Użytkownicy lustrzanek nie przetrwali by tutaj ani jednego zdjęcia.
Stránka SpeleoKlubu Šariš - Nová (najdlhšia) pseudokrasová jaskyňa na slovensku
GaleriaTatry Wysokie
12 marca 2011 r. Garajowe Turnie.
Z pobocza w Trzech Źródłach (Tri Studničky) przedostajemy się do Doliny Koprowej (Kôprová dolina). Monotonnie powłócząc nogami zauważamy ślady niedźwiedzia. Ślady prowadzą w dół doliny, prawdopodobnie mocno wkurzony szedł na pierwsze piwo tego roku.
Ślady wychodziły z lasu w okolicy Wszywaków (Vsivaky), pod Krzyżnym Liptowskim (Krížne), pewnie tam gdzieś niedźwiedź ma bazę.
Odbijamy do Doliny Hlińskiej (Hlinská dolina), stąd atakujemy Garajowe Turnie.
Zaczynamy N-E żlebem Skrajnej Garajowej Turni (droga 140 wg Cywińskiego), po czym przechodzimy do N-E żlebu Skrajnej Garajowej Ławki (droga 147 wg Cywińskiego).
Dostajemy się na Skrajną Garajową Ławkę. Wychodzimy na Garajową Strażnice i na turnię bez nazwy między Skrajną Garajową Turnią a Garajową Ławką. Schodzimy do doliny Niewcyrka. Śnieg lepi się nawet do antibotów, trzeba walczyć żeby nie pojechać, lub zjeżdżać np. na brzuchu hamując czekanem. W lesie natrafiamy na wygodną myśliwską ścieżkę, która sprowadza nas na dno doliny Koprowej.
GaleriaGdzieś w Beskidach
6 marca 2011 r. Jaskinie Beskidzkie. Speleoklub kontynuuje prace w V-systemie. Jaskinie są wymagające nie dają wytchnienia galerie i olbrzymie studnie.

Jaskinia V8


Jaskinia V8


Jaskinia V7Beskid Wyspowy
01 lutego 2011 r. Ten nie hibernuje.Slanské vrchy
28-30 stycznia 2011 r. Dubnícke opálové bane.
Podczas gdy penetrowaliśmy podziemia na Węgrzech zatrzęsła się ziemia. Było to drugiego dnia podziemnej wędrówki tj. 2011-01-29.

Informacje z prasy:
http://www.bankier.pl/
Trzęsienia ziemi na Węgrzech
Ziemia zatrzęsła się na Węgrzech o godzinie 18.41. Epicentrum wstrząsów znajdowało się 54 kilometry na zachód od Budapesztu w rejonie miejscowości Tatabanya w powiecie Orszolany w połowie drogi między Budapesztem i Gyorem.

http://www.rp.pl/
Ziemia zatrzęsła się na Węgrzeh
Północno-zachodnie Węgry, okolice Komarom na granicy z Austrią, nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 4,2-4,8 w skali Richtera. Nie było ofiar w ludziach.
Epicentrum trzęsienia ziemi, które odczuwalne było również w Budapeszcie i w Bratysławie, znajdowało się 40 kilometrów na zachód od Budapesztu, ogniska wstrząsów - na głębokości 10 kilometrów.
Według komunikatu Krajowego Biura Zarządzania Kryzysowego, zjawisko tektoniczne trwało 38 sekund.
Nie było ofiar w ludziach. Lekko ucierpiały niektóre budynki w stolicy Węgier, mimo że tam, m.in. w gmachu węgierskiej agencji prasowej MTI, która nadała wiadomość o trzęsieniu ziemi, odczuwano wstrząsy tylko przez 5 sekund.
Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi na Węgrzech od 1985 roku.
GaleriaTatry Wysokie
22 stycznia 2011 r. Lodospad przy Wielickiej Próbie / źad vpravo od Velickej próby.

Startujemy po ciemku, jest strasznie zimno, oszronione włosy i brody. Jak zwykle, gdy jesteśmy w wielickiej, Słowacja tonie we mgle a wyżej lampa. Jest mało śniegu, miejscami nawiane poduszki.

Lód znajduje się w pierwszym kominie w prawo od Wielickiej Próby. Lód obity, w połowie znajduje się spit, na stanowisku zjazdowym dwa spity połączone łańcuchem. Lód bardzo ciekawy, efektowane zakończenie w jaskince zamykającej komin. Według http://www.tatry.nfo.sk/lady.php?lad=6:Velick%E1-dolina:43a:, trudność: II/4, 2 wyciągi

Wspinając się zauważamy dziwnie zachowujących się ludzi w Wielickim Ogrodzie, biegają w kółko. Po wspinaczce przechodzimy koło tej niebezpiecznej grupy, to jakieś szkolenie lawinowe, ludzie błąkają się bez celu. Dla zwykłego przechodnia to chaos.

Na progu doliny nad mokrą wantą mijamy pasące się kozice, które na nasz widok parskają, pasą się dalej maja nas po prostu gdzieś.
GaleriaBeskid Wyspowy
09 stycznia 2011 r. Mogielica, Speleoklub atakuje.
GaleriaBeskid Wyspowy
02 stycznia 2011 r. Mogielica, pierwsza wycieczka Speleoklubu w tym roku.

Sypie aż miło


Ohydna wieża


Piękna polana Stumorgi


Król buków


Król buków


Pozostałość po docelowej grupie odbiorców wieży widokowej na Mogielicy.