Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Aktualności 2002Tatry Wysokie
13 stycznia 2002 r. Dolina Jaworowa - Mokra Dziura (Tatry). Po lekturze VX tomu "Tatr Wysokich" nieocenionego W. H. Paryskiego, postanawiamy pokochać Dolinę Jaworową. Szukając otworu Mokrej Dziury włóczymy się dnem potoku nieraz chodząc po śniegu zawieszonym na powalonych drzewach kilka metrów ponad rwącym nurtem potoku.
A. Kapturkiewicz, S. Kościelniak
GaleriaŁopień (Beskid Wyspowy)
20 stycznia 2002 r. Łopień - pomiary temp. w otworach jaskiń: Zbójeckiej, w Głazach, Szczeliny Skalnej (Beskid Wyspowy).
A. KapturkiewiczTatry Wysokie
27 stycznia 2002 r. Dolina Jaworowa - Zagubione Wywierzysko, Sucha Dziura (Tatry). Bardzo fajna jaskinia, w środku znajdujemy racicę, prawdopodobnie dostała się do jaskii poprzez jakiś ponor wyżej.
A. Kapturkiewicz, S. Kościelniak
GaleriaŁopień (Beskid Wyspowy).
3 lutego 2002 r. Wjazd rowerem na Łopień (Beskid Wyspowy).
A. KapturkiewiczŁopień (Beskid Wyspowy).
3 lutego 2002 r. Wjazd rowerem na Łopień (Beskid Wyspowy).
A. KapturkiewiczZimowy Speleobóz Beskidzki w Czarnorzekach
9-10 lutego 2002 r.
Bazą obozu był ośrodek "Rancho Strażnica". W sobotę zwiedzono sztolnie w Czarnorzekach i Węglówce: nad Czają I, nad Czają II, w Suchej Górze I, w Suchej Górze II, Pustelnię, Jasną, Wesołą i Nelsona. Odbyły się również próby odkopania zasypanych sztolni. Ustalono również, ze kolejny Speleobóz odbędzie na Śnieżnicy.
W niedzielę eksplorowano jaskinie na zachodnim ramieniu Cergowej: pod Lasem I, pod Lasem II, na Wierzchowinie I, na Wierzchowinie II, przy Szkółce, pod Lasem. Dwie osoby weszły na szczyt Cergowej. Postanowiono zrealizować stary problem - połączenie obu jaskiń na Wierzchowinie. Po lokalizacji i rozkopaniu, połączeniowy Przełaz Borovicka jako pierwszy przeszedł Paweł Lesiecki. Jaskinia na Wierzchowinie ma obecnie 45 m długości.
W podziemiach liczono również hibernujące nietoperze. W dziewięciu obiektach znaleziono 118 nietoperzy z sześciu gatunków.
B. Bubula, T, Mleczek, R. Solak, A. Witkowska, R. Kusibab, T. Kałuża, A. Kapturkiewicz, E. Marszałek, T. Lechowski, P. Lesiecki, S. Kościelniak, R. Nowak, J. Rachwał, P. Kozioł
GaleriaŁopień (Beskid Wyspowy).
16 lutego 2002 r. Zwiedzano jaskinie na Łopieniu: z Dwoma Otworami, Trójkątną Studnię, S. Płaskie, S. pod Grzybem, S. Omszałe, S. pod Płytą, Jamę nad Rowem (stwierdzono częściowe zasypanie otworu), Złotopieńską Dziurę, Wietrzną Studnię, Podwójną Studnię, Grotę pod Okapem, Czarci Dół. W Czarcim Dole eksplorowano partie za Zaciskiem R. K. Hibernowały w niej też nietoperze.
B. Bubula, Ł. Gierat.

Czarci Dół


Czarci Dół


Jaskinia ZłotopieńskaKramnica
17 lutego 2002 r. Kramnica. Wyjazd wspinaczkowy połączony z doskonaleniem technik jaskiniowych.
A. Kapturkiewicz, S. Kościelniak, E. Waśko, J. PaśOkolice Pcimia
17 lutego 2002 r. Eksploracja powierzchniowa rejonu na E od Pcimia -- jaskiń nie znaleziono.
R. Suski, K. Fidzińska.Łysa Góra
17 lutego 2002 r. Jaskinia w Łysej Górze. Stwierdzono osunięcie się ziemi w otworze.
B. Bubula, B. Sułkowski, W. PietrygaŁopień
24 lutego 2002 r. Eksploracja powierzchniowa.
A. KapturkiewiczLuboń Wielki
24 lutego 2002 r. Eksploracja powierzchniowa.
S. KościelniakSzykowska Góra (Pogórze Wiśnickie)
24 lutego 2002 r. Zinwentaryzowano dwa nowe schroniska:
Schronisko w Wielkim Kamieniu I (7 m długości)
Schronisko w Wielkim Kamieniu II (dł. 2 m).
B. Bubula, P. Lesiecki

Łopień
2 marca 2002 r. Eksploracja i pomiary powierzchniowe. Zinwentaryzowano nowe obiekty:
Schron pod Uschłym Drzewem (2 m długości)
Schronisko pod Grzebieniem (3,5 m długości).
Odkryto nowe partie w Jaskini w Głazach mające 3 m długości. Łączna długość tej jaskini wynosi więc 12 m.
A. Kapturkiewicz, P. Lesiecki

Schronisko Pod Grzebieniem


Jaskinia w Głazach


MyconiówkaTatry Wysokie
8 marca 2002 r. Mnich akcja na żywca. Na szczyt zabrakło kilka metrów.
S. Kościelniak

Mnich
Zadni MnichTatry Wysokie
10 marca 2002 r. Wejście na Zadniego Mnicha.
A. Kapturkiewicz, S. Kościelniak, J. Matras, T. Bartosz

GaleriaŁopień
11 marca 2002 r. Eksploracja powierzchniowa w rejonie wschodniego szczytu Łopienia.
A. KapturkiewiczPogórze Rożnowskie
16 marca 2002 r. Okolice Witkówki i Tabaszowej (Pogórze Rożnowskie). Zinwentaryzowano kilka obiektów pochodzenia erozyjno-wietrzeniowego:
Jamę Wiesi (3 m długości),
Kolebę z Widokiem (2 m długości),
Zieloną Szczelinę (4 m długości)
Grotkę z Filarkiem (2 m długości).
Zwiedzono ciekawe skałki nad Jeziorem Rożnowskim. Zlokalizowano także trzy mniejsze obiekty, których jednak ze względu na rozmiary nie inwentaryzowano.
B. Bubula, P. Lesiecki, B. Sułkowski, W. Pietryga

Otwór Grotki z Filarkiem (nie jest to Tomku schronisko wędkarzy, jest położone dość wysoko nad Jeziorem i żaden wędkarz by tam nie wchodził - nawet trzeźwy). W otworze widoczne nogi osoby towarzyszącej.


Otwor Jamy Wiesi od wewnątrz


Jama Wiesi


Jama Wiesi


Lokalizacja otworu Jamy Wiesi w cudnej skalce w Tabaszowej
Skałka z otworem widokowej koleby (2 m długości, ale za to 2,5 m szerokości!)


Zielona Szczelina (dł. 4 m, najpotężniejsza spośród jaskiń tabaszowskich). W sprawozdaniu Bogusia nazwana była Szczelina w Ścianie, obecnie zmienił nazwę na Zieloną Szczelinę z uwagi na glony i porosty porastające obficie skały.Ogródek piwny
16 marca 2002 r. Cykliczne Spotkania Speleoklubu.TOUR de MURAN
17 marca 2002 r. Zwiedzono: Murańską Jaskinie, Murańske Okno oraz trzy inne jaskinie w SW ścianie Murania. Zwiedzono Wyżnią Nową Jaskinię (Jaskyna v Skaredom Zlabe).
Z braku czasu nie wchodzono do Dolnej Wyżniej Jaskini (Spodna Jaskyna). Z dołu obserwowano ogromny otwór wejściowy.
A. Kapturkiewicz, S. Kościelniak
GaleriaPaproć
18 marca 2002 r. Wycieczka rowerowa. Schronisko w Paproci. Szczytu Paproci nie osiągnięto z powodu fanów przykrej odmiany techno. Odnalezienie niewielkiego schroniska w pięknym przełomie rzeki Słopniczanki.
A. KapturkiewiczLubogoszcz
24 marca 2002 r. Eksploracja osuwiska na N i NE stoku Lubogoszczy. Było niebezpiecznie, osuwisko bardzo strome gruba warstwa liści pod śniegiem stanowiła warstwę poślizgową. Udało stoczyć się ze stromego zbocza, pech chciał, że obok ambony skalnej (z ambony można bu się wybić i lot byłby efektowny). Odnaleziono małych rozmiarów kominek skalny.
A. Kapturkiewicz, S. KościelniakLuboń Wielki
8 marca 2002 r. Luboń Wielki. Eksploracja powierzchniowa.
S. Kościelniak + dwie osobyPaproć
31 marca 2002 r. Eksploracja SE stoku Paproci (570 m n.p.m.). Zwiedzono marne pozostałości starego młyna i liczne małe wąwozy.
A. KapturkiewiczSzczebel
1 kwietnia 2002 r. Szczebel. Zwiedzono Zimna Dziurę. Było dużo śniegu, a końcowa salka cała zalana lodem. Przyjrzano się tez okapom na szczycie Szczebla ciągnącym się wzdłuż szlaku.
A. Kapturkiewicz, D. Kordeczka, J. Paś i jeszcze 2 os.Zbocza Zbiornika Dobczyckiego
2 kwietnia 2002 r. Zbocze po N stronie Zbiornika Dobczyckiego - jest tam sporo osuwisk i skałek.
Zinwentaryzowano Schronisko pod Czapką (4,5 m dług.)
K. Fidzińska, R. Suski

Schronisko pod CzapkąBeskid Wyspowy, Pogórza
2 kwietnia 2002 r. Prowadzono eksploracje powierzchniowa z użyciem rowerów w Beskidzie Wyspowym i na Pogórzu Wiśnickim (Wielickim?). Zwiedzono osuwisko na Kostrzy, gdzie odgruzowano otwór schroniska znaleziony  w 1998. Z uwagi na rozmiary (1,5 m dług.) obiektu nie inwentaryzowano. Następnie oglądano Kamień Grzyb w Bigorzówce k. Zegartowic (gm. Raciechowice). W drodze powrotnej w dol. Stradomki na pn. od Szczyrzyca obserwowano osuwiska, ale z braku czasu nie penetrowano ich.
B. Bubula, B. Sułkowski

Kostrza


Kostrza


Bigorzowice


Tejemnicza budowla w LimanowejDiabli Kamień koło Rudnika
2 kwietnia 2002 r. Eksploracja powierzchniowa w okolicy Diablego Kamienia koło Rudnika (na NW) od Myślenic - efekt mizerny! Przy okazji boulderowano na wspomnianej skałce.
Ł. Gierat, S. MołocznikPogórze Wielickie
7 kwietnia 2002 r. Okolice Zalewu Dobczyckiego (pogórze Wielickie). Na E od miejscowości Borzęta, na zboczu opadającym do zbiornika znaleziono 3 obiekty:
Schronisko pod Dębem (7 m dług.),
Okap nad Zalewem (2 m dług.),
Schronisko bez Lisa (2 m dług.).

Wszystkie obiekty są pochodzenia osuwiskowego i powstały u podnóża ścian skalnych (osuwiskowych). Ściany te, przynajmniej częściowo były obiektem eksploatacji piaskowca, nie można wiec wykluczyć, ze obiekty te są w jakimś stopniu sztuczne bądź konsekwencyjne. Odwiedzono również Dziurę Szarej Myszki i S. Wiosenne. Na koniec spenetrowano stok powyżej drogi Brzączowice - Borzęta (od jej S strony). Znaleziono tam całkiem ciekawa jamę, tzw. "erozyjno-wietrzeniowa", ale jej długość wynosi 1,5 m, choć całość tworzy całkiem fajna komorę, do której na luzie wchodzi człowiek (Schronisko Paść Królowej).
K. Fidzińska, R. Suski, M. Szot

Okap nad Zalewem


Schronisko bez Lisa


Schronisko Paść Królowej


Schronisko pod DębemŁopień
7 kwietnia 2002 r. Łopień. Zwiedzanie "osuwiska z grzebieniem". Pomiary powierzchniowe.
A. KapturkiewiczPogórze Wielickie
8 kwietnia 2002 r. Wycieczka rowerowa na Pogórze Wielickie. Zwiedzono parę odsłonięć skalnych, w tym jedno w Krzyszkowicach - widoczne z Zakopianki, ale żadnych dziur tam nie było. Natrafiono na niewielkie wychodnie (ok. 1 m wys.) w okolicy przysiółka Łysa Góra (na W od Sieprawia) - były na nich napisy z datami 1945, 1946, 1947, 1949 - po kolei, jeden pod drugim. Ogólnie mówiąc, rejon Zbiornika Dobczyckiego był chyba najciekawszym potencjalnym rejonem jaskiniowym Pogórza Wielickiego, ze względu na liczne osuwiska, jakie utworzyły się po powstaniu zbiornika i występowanie odpornych piaskowców na stromych stokach. Moim zdaniem, penetracji wymaga jeszcze pasmo Bukowca (na S od Bęczarki) i najprawdopodobniej będzie to ostatni rejon Pwl gdzie można znaleźć jaskinie.
R. Suski.Lewe orograficznie zbocze doliny Łabowca
13 kwietnia 2002 r. Lewe orograficznie zbocze doliny Łabowca. Znaleziono tam fajne osuwisko, które wyczajono na panoramce jaką zamieścił w swojej pracy o osuwiskach tego rejonu Margielewski.
Znaleziono dwa obiekty - Szczelinę Łabowczańską (5,5 m dług., 4,5 m głębokości) i Schronisko Skrzynia (3 m długości). Szczelina Łabowczańska jest b. fajna, ma postać mocno pochyłej rozpadliny. Na dnie było chyba z kilkanaście salamander. W całym osuwisku sporo jest rożnych rozpadlin i szczelin, ale niedostępnych.
K. Fidzińska, R, Suski, pies Kacper

Szczelina Łabowczańska


Szczelina Łabowczańska


Schronisko SkrzyniaOkolice Rytra
14 kwietnia 2002 r. Okolice Rytra. Znaleziono Schronisko w Rytrze (5 m dług.) - całkiem fajne. Pod ruinami zamku wśród niewielkich wychodni skalnych znaleziono trochę zaśmiecona i "zaliścioną" jamę, której z braku czasu nie badano. Robocza nazwa Jama bez Smoka.
K. Fidzińska, R, Suski, pies KacperTour de Dedinky (węg. Imrikfalva)
14 kwietnia 2002 r. Zwiedzanie malutkiej jaskini w Tatrzańskich Kotlinach. Zwiedzanie Jaskini Bielskiej. Staszek stwierdził ze woli "sztolnie Mleczka" w Czarnorzekach. Zamiar zwiedzania Dobsinskiej Ladovej Jaskyni nie powiódł się, jest otwarta od 15 maja. Eksploracja lodowej fontanny. Zwiedzanie Spissky'ego Hradu. Na postoju przed Podspadami z mapą w ręku analizowano masyw Hawrania, Nowego Wierchu, Murania. Akcja zakończyła się obserwacją osuwisk Podhala.
A. Kapturkiewicz, S. Kościelniak, E. Waśko, J. Paś
GaleriaTymbark - Tabacorz
17 kwietnia 2002 r. Przełom rzeki Słopniczanki (Beskid Wyspowy).
Wycieczka rowerem. Pomiar schroniska w Tabacorzu K.Bw-02.29.
A. KapturkiewiczTymbark
20 kwietnia 2002 r. Tymbark. NE stoki Łopienia (Beskid Wyspowy).
Wycieczka rowerem. Zlokalizowano niewielkie schronisko wypłukane przez wodę w łupkach.
A. KapturkiewiczOkolice Pcimia
20 kwietnia 2002 r. Próba odnalezienia osuwiska w okolicy Pcimia-Suchej. Z powodu burzy osuwiska nie odnaleziono
R. Suski, K. FidzińskaMogielica - Krzysztonów (Beskid Wyspowy)
21 kwietnia 2002 r. Wycieczka rowerem. Zlokalizowanie w małym gołoborzu na SE wierzchołku Mogielicy małego schroniska 1,5 m. Obserwacja osuwisk wzdłuż szlaku z Mogielicy na Krzysztonów.
Zlokalizowanie gołoborza na NW stoku Mogielicy, a w nim małego schroniska 1,5m. Mała eksploracja odsłonięć fliszowych nad Czarnym Potokiem na górze Świerczek.
A. KapturkiewiczLuboń Wielki (Beskid Wyspowy)
21 kwietnia 2002 r. Eksploracja powierzchniowa E wierzchołka Lubonia Wielkiego. S. Kościelniak
Paproć (Beskid Wyspowy)
24 kwietnia 2002 r. Wycieczka rowerowa. Zjazd po największej stromiźnie.
A. KapturkiewiczSW stoki Plebańskiej Góry (Beskid Makowski)
27 kwietnia 2002 r. Dziura Koło Zakopianki K.Bmk - 03.06. Penetracja SW stoków Plebańskiej Góry (429m n.p.m.) koło Myślenic.
A. Kapturkiewicz, S. KościelniakOkolice Kamienia Św. Kingi (Beskid Sądecki)
28 kwietnia 2002 r. Dziurawa Studnia trochę się zawaliła i podzieliła na dwa obiekty: Dziurawa Studnia I (11m) i Dziurawa Studnia II (5 m). Ponadto Borek przeoczył kilka jam, albo niedawno powstały, ale raczej przeoczył. Zinwentaryzowaliśmy Wojtkowy Schron (7 m), Dwoistą Jama (8 m) i Szczelinę z Wiekiem (3 m). Rufio
R. Suski, K. Fidzińska, W. Dobosz (SKTJ)Adamczykowa (Beskid Wyspowy)
28 kwietnia 2002 r. Wstępne rozpoznanie terenowe W i SW zbocza Adamczykowej (612 m n.p.m.).
A. Kapturkiewicz, S. KościelniakPaproć (Beskid Wyspowy)
30 kwietnia 2002 r. Wycieczka rowerowa. Eksploracja małej góry obok Paproci (na Węglarce). Następnie udano się na Paproć, gdzie po raz kolejny eksplorowano ciekawe miejsce, które mogło kiedyś być małym lokalnym kamieniołomem.
A. KapturkiewiczRydznik E szczyt Łopienia (Beskid Wyspowy)
1 maja 2002 r. Jazda na rowerze podczas której na stromym zjeździe ostatecznie skasowano rower.
A. KapturkiewiczPcim-Sucha
1 maja 2002 r. Odnaleziono osuwisko nad Pcimiem-Suchą, ładne ściany, ale jaskiń brak. W okolicy znaleziono wiele starych osuwisk i rumowisk skalnych, ale na jaskinie nie natrafiono.
R. SuskiOkolice Makowa Podhalańskiego
2 maja 2002 r. Kamienna Góra - Zwalisko (okolice Makowa Podh.) Penetracja zboczy gór o obiecujących nazwach. Znaleziono 2 ładne rowy rozpadlinowe o długości ok. 100 m, jaskiń nie stwierdzono.
R. SuskiWiosenny Speleobóz Beskidzki na Śnieżnicy
4-5 maja 2002 r. Speleobóz odbył się w Młodzieżowym Ośrodku Rekolekcyjno-Rekreacyjnym na Śnieżnicy. Pierwszego dnia imprezy kontynuowano prace przy odkopaniu jaskini Piwnica w pobliżu szczytu Śnieżnicy. Rufio i Solar przeprowadzili również eksplorację terenową na N stokach Śnieżnicy. Po południu odbyły się obrady, których głównym punktem było zebranie założycielskie SSB. Z nieobecnym B. Bubulą przeprowadzono telekonferencję. Niektórzy kontynuowali obrady w barze pod Cyckiem. Ten dzień zakończono wieczornym spotkaniem towarzyskim przy ognisku. W niedzielę cześć ekipy zwiedziła ponadto Diabli Kamień w Raciechowicach oraz skałki w Tabaszowej.
T. Mleczek, R. Solak, T. Kałuża, A. Kapturkiewicz, R. Kusibab, T. Lechowski, P. Lesiecki, R. Suski, S. Kościelniak, Ł. Gierat, B. Sułkowski, W. PietrygaJaskinia Chelesiowa (Góry Świętokrzyskie)
11 maja 2002r. Zwiedzanie Jaskini Chelosiowej
B. Bubula, J. Urban (IOP PAN) i J. Gajczak (Świętokrzyski Park Narodowy)Luboń Wielki (Beskid Wyspowy)
12 maja 2002 r. Penetracja Dziurawych Turni. Zaobserwowano niezmierzone małe próżnie podskalne
A. Kapturkiewicz, J. PaśCykliczne Spotkania Speleoklubu
19 05 2002 r. Tym razem na walcu.Lubogoszcz (Beskid Wyspowy)
26 maja 2002 r. Penetracja powierzchniowa Lubogoszczy w deszczu.
S. KościelniakWietrzne Dziury i zamek w Rytrze (Beskid Sądecki)
1 czerwca 2002 r. Zwiedzono Wietrzna Dziurę i splanowano 2 znane, lecz nie opisane obiekty (S. w Wietrznych Dziurach I i II - 3 m i 2,5 m długości) oraz odkryto S. z Płytami (5 m długości). Splanowano Jamę bez Smoka pod ruinami zamku w Rytrze (1,8 m długości).
R. Suski, K. Fidzińska, pies KacperDolina Jaworowa (Tatry Wysokie)
1-2 czerwca 2002 r. Zwiedzono wstępne partie Suchej Dziury.
A. Kapturkiewicz, S. Kościelniak, J. Matras

Badanie klimatu


Kościół w JavorinieŚnieżnica (Beskid Wyspowy)
8 czerwca 2002 r. Śnieżnica odpust. Zwiedzenie lasu w pobliżu Ośrodka Rekolekcyjno Rekreacyjnego na Śnieżnicy. Po długotrwałych opadach strop Studni Salamander częściowo się zawalił, powiększając przez to otwór wejściowy.
A. Kapturkiewicz, A. Kapturkiewicz, A. Kordeczka, J. Kapturkiewicz, Ł. Kordeczka, Ł. Kordeczka, P. Kordeczka, T. Kordeczka, Z. Kapturkiewicz

Studnia Salamander


Hieroglify PrądoweLuboń Wielki (Beskid Wyspowy)
9 czerwca 2002 r. Pod E wierzchołkiem Lubonia Wielkiego zlokalizowano gołoborze oraz skały. Gdzie napotkano na jedną małych rozmiarów dziurę do której nie wchodzono oraz okap w ściance skalnej. Kilkadziesiąt metrów na E od schroniska VII w Luboniu Wielkim odnaleziono i odgruzowano schronisko około 3 m długości, okap około 2 m długości oraz kolejny mniejszy okap. Eksplorowano Jaskinię w Luboniu Wielkim I, Jaskinię w Luboniu Wielkim II i schronisko w Luboniu Wielkim V. Zaobserwowano też inne mniejsze nieznane próżnie podskalne.
S. Kościelniak, A. Kapturkiewicz, pies jaskiniowy Ares

Schronisko Aresa


Jaskinia w Luboniu Wielkim IIV Spotkanie Eksploratorów Jaskiń Beskidzkich na Luboniu Wielkim
15-16 czerwca 2002 r. Bazą imprezy była w schronisku na Luboniu Wlk. Zwiedzono jaskinie na Luboniu Wielkim: Jaskinię Borkowskiego, w Luboniu Wielkim I i kilka mniejszych oraz Zimną Dziurę na Szczeblu. Była również dyskusja na tematy fliszowe oraz spotkanie przy ognisku.
T. Mleczek, R. Solak, B. Bubula, R. Suski, K. Fidzińska, S. Kościelniak, A. Kapturkiewicz, G. Woś, Cz. Szura, J. Pukowski, M. Smoter, A. Smoter, D. Woś, J. Ganszer, W. Margielewski, J. Urban.

Akcja odgruzowania jaskini lodowej


Wysoka (słow. Vysoká) 2547 m n.p.m. (Tatry Wysokie)
22-23 czerwca 2002 r. W sobotę po południu dotarliśmy do Doliny Złomisk. Spaliśmy w kolebie w górnej części doliny (Złomiska Zatoka). Tych koleb jest cala masa. Największe, to najprawdziwsze obiekty jaskiniowe. W Beskidach byłyby nazwane jaskiniami. O 6. po bardzo zimnej nocy, śniadaniu i ukryciu plecaków wśród want, wyszliśmy na Wysoka drogą przez Siarkańska Przełęcz i wielki żleb od W. W żlebie jeszcze masa śniegu. Ok. 9 byliśmy na obu szczytach Wysokiej. Po drodze również było kilka fajnych, choć krótkich schronisk. Najciekawszy obiekt, to ładna szczelina na wylot w w grzędzie ograniczającej żleb i okap, tworzący rodzaj koleby. Z powrotem schodziliśmy grzędą ograniczająca żleb. Adam podszedł jeszcze z Siarkańskiej Przełęczy granią pod Siarkana. Ok. 12 byliśmy już z powrotem w dolinie, a 2 godziny później już w samochodzie.
T. Mleczek, T. Kałuża, A. Kapturkiewicz, P. Baczyński

GaleriaŁopień (Beskid Wyspowy)
30 czerwca 2002 r. Stwierdzono celowe zasypanie otworów Jaskini w Głazach. Zwiedzono Jaskinię Zbójecką.
A. Kapturkiewicz, D. Kordeczka, A. KruszyńskiJaskinia Goryla, Jaskinia Śpiącego Szweda (Pomorze Gdańskie)
05 lipca 2002 r. Zwiedzali podczas podróży poślubnej interesujące obiekty jaskiniowe Pomorza Gdańskiego - Jaskinie Goryla w Gdyni-Redłowie i Jaskinie Śpiącego Szweda w Gdyni-Orłowie. W J. Śpiącego Szweda stwierdzono "drożność" drugiego otworu (na NE), niegdyś zawalonego, a obecnie zapewne "odgruzowanego" przez miejscowych działaczy jaskiniowych - tak więc aktualna długość tej groty wynosi ok. 17 m.
B. Sułkowski, W. Pietryga-SułkowskaMały Ostry, Jaworowy szczyt (Tatry wysokie)
07 lipca 2002 r. J. Kościelniak Zdobył Jaworowy Szczyt pozostali Mały Ostry. Ostrego Szczytu nie zdobyto z powodu nagłej zmiany pogody (mgła, grad z deszczem, grzmoty itp.).
A. Kapturkiewicz, S. Kościelniak, J. Kościelniak, T. Bartosz, J. Matras, M. Matras

GaleriaŁopień (Beskid Wyspowy)
14 lipca 2002 r. Jaskinia Zbójecka. Nieliczni weszli do wstępnych partii (Sala Zbłąkanych). Oczywiście plany pokrzyżowała burza.
A. Kapturkiewicz, Z.Kapturkiewicz, A. Kapturkiewicz, A. Kapturkiewicz, W. Koza, P. Kordeczka, T. Kordeczka., Ł. Kordeczka, A. Kordeczka, Ł. Kordeczka, A. Wójcik, M. Marcisz, początkujący pies jaskiniowy MiśkaAlpy
16-29 Lipca 2002r. Wyjazd w Alpy. Alpy Penińskie, grupa Monte Rosy; Dolomity.
Wyjazd w niedzielę 16.07. o 4.00 z Bęczarki po nieco chaotycznym sobotnim pakowaniu. Trasa jak zwykle: Słowacja, Austria, Słowenia i Włochy. Około 21 dotarliśmy nad jezioro Garda.

Następnego dnia, tj. 17.07. dotarliśmy do miejsca przeznaczenia, czyli do końca doliny Gressoney. ok. 1600 km od domu.

18.07. W ramach aklimatyzacji postanowiliśmy wyjść do schroniska Capanna Quintino Sella 3585m, zbudowanym na ostrodze skalnej pomiędzy lodowcami Felik i Vera.

20.07. O 8 wyjeżdżamy kolejką z Gressoney na przełęcz Salati. Z Salati granią, przez Stolemberg docieramy do pta. Indren, gdzie znajduje się górna stacja kolejki linowej z Alagny.
Trawersujemy jakiś pomniejszy lodowiec i docieramy do bariery skalnej pod schroniskami Mantova i Gnifetti (drogą via Mantua).
Koło schroniska Giovanni Gnifetti 3647m, jemy coś, co tylko przy bujnej wyobraźni przypomina obiad. W schronisku dziwnie dużo Polaków, którzy siedzą tam od kilku dni i nigdzie nie byli.
Dajemy do góry mimo coraz gorszej pogody. Chcemy dojść do schronu Capanne Balmenhorn na 4167m.
Ukryty w skałach szczytowych, pochodzący z czasów pierwszej wojny światowej, schron Capanne Balmenchorn jest to nędzna rudera, z której korzysta się jedynie w razie nagłej potrzeby.

21.07. Wychodzimy normalną drogą na Signalkuppe (Punta Gnifetti) 4556m, piąty szczyt Alp. Na szczycie najwyżej położone w Alpach schronisko Capanna Regina Margherita, komfortowo urządzone i z kosmicznymi cenami. Pod nami na wschód największa pionowa ściana Alp, ok. 2 na 10 km!!
Również bez problemu kosimy Zumsteinspitze 4563 (czwarty szczyt Alp), Parrotspitze 4436m, Ludwigshohe 4341m, Corno Nero (Schwarzhorn) 4322m. Do schronu docieramy późnym popołudniem.
Rezygnujemy z planowanego wyjścia na Dufourspitze 4634 m (drugi szczyt Alp) z powodu dużej ilości świeżego śniegu. W ciągu ostatnich kilku dni dopadało go ok. 1,5 m. Wejście od włoskiej strony nie należy do najłatwiejszych (AD) i prowadzi terenem mikstowym. Decydujemy się na Lyskam.

22.07. Lyskam 4527m, cieszy się złą sławą i podobno ma przydomek ?ludożerca? z powodu postrzępionych śnieżnych nawisów ostrza grani. Bardzo dużo ludzi zginęło tutaj spadając z oberwanymi nawisami. A spadać jest z czego. Góra ma kształt długiej na ok. 5 km płetwy i posiada dwa główne wierzchołki (i całe stado innych mniejszych). Niezłym osiągnięciem jest trawers całego Lyskama granią. My wchodzimy na wierzchołek wschodni (główny). Grań jest niesamowita i oferuje naprawdę dużo powietrza pod tyłkiem!!
Schodzimy na dół do schronu. Opuszczamy schron po południu i schodzimy na dół do kolejki, wchodząc przy okazji jeszcze na Piramide Vincent 4215m. Góra ta oferuje trudności porównywalne z Mogielnicą latem.

25.07. Pada decyzja o wyjeździe w Dolomity. I tak wieczorem lądujemy wraz z samochodem w rezerwacie pod pd ścianą Tofany di Rozes.

26.07. Idziemy na ferrate Giovanni Lipella na Tofane di Rozes 3225m. Ferrata ta jest bardzo ciekawie poprowadzona; pierwsze sztolnią minerską z czasów I wojny św. około 500 m tunelu, następnie eksponowanymi półkami aż do bardzo oryginalnej formacji skalnej zwanej amfiteatrem Tofany.
Na wierzchołku trochę chmur i krzyż podobno jak na Giewoncie (na Giewoncie nie byłem to nie wiem). Zejście drogą normalną uświadamia nas jak tu wszędzie jest krucho!! Totalny cukier puder.

27.07. Startujemy na pozostałe Tofany; Mezzo i Dentro. Idziemy b. trudną ferratą Giuseppe Olivieri na Punta Anna 2731m i dalej ferratą Gianni Agli na Tofane di Mezzo 3244m. Po drodze efektowny trawers i największe jakie w życiu widziałem okno skalne Bus de Tofana.
Na szczycie gęsty tłum, wyjeżdża tu kolejka z Cortiny d'Ampezzo. Idziemy dalej ferratą Lamon, przez przełęcz Forcella Tofana na Tofane di Dentro 3238m. Na wierzchołku drewniany krzyż chyba z I wojny św. i zaczyna padać śnieg.
Schodzimy jakąś mało uczęszczaną ścieżką we mgle i padającym śniegu. Mamy kłopoty z orientacją i wszechobecną totalną kruszyzną. W końcu trafiamy na przełęcz Forcella Fontana Negra.
Ogólnie wszędzie tu napotyka się na pozostałości po I wojnie św. Bunkry, okopy, stanowiska ogniowe, sztolnie, itp. usytuowane są nawet powyżej 3000m. Całkiem ciekawe miejsce jak na linie frontu.

29.07. O 6 rano meldujemy się w Rabie Niżnej i wygląda na to, że wróciliśmy w całości.

Generalnie wyjazd był udany. Wyszliśmy na 7 czterotysięczniki, w tym na jeden dość wymagający czyli Lyskamm. Próbowaliśmy wejść na Matterhorn. Dwa dni w Dolomitach też były owocne. Warunki były czysto zimowe, (może zimą są letnie?) co trochę pomieszało nam plany.

S. Kościelniak, Sławek Skrzeczyński (KW Toruń), Tomasz Bartosz

GaleriaBeskid Niski (masyw Kamienia nad Krempną)
21 lipca 2002 r. Kaja znalazła nowa jamę, ale nie pomierzyliśmy, bo nie mieliśmy sprzętu.
R. Suski, K. FidzińskaGorce
28 lipca 2002 r. Byłem w Ochotnicy Dln. i tam jest mnóstwo skał, ale jaskiń nie znalazłem. Ale przeszukałem może połowę, bo tam jest masakra masakr, a najgorsze są kolczaste krzewy. Ale najciekawsze tam są gołoborza. Jest ich dużo i są to chyba najbardziej zajebiste gołoborza w Beskidach. Lepsze są tylko na Babiej. Bo te gołoborza to prawdziwe gołoborza, tzn. jest goło od boru - znaczy się są kamienie, a drzew nie ma, nawet mchu nie ma. Jest tam kilka płatów - małych i dużych jeden np. ma jakieś 4 m szer. i ok. 50 m długości - taki pas kamieni, a inne gołoborze jest większe, jakieś 100 na 100 m. Jak ktoś był w G. Świętokrzyskich i widział tamto gołoborze, albo na zdjęciu, to to wygląda tak samo, tylko kamienie nie są takie ostre - no i dobrze, bo jak się przewróciłem, to nic mi się nic stało. Ale teren jest skomplikowany, bo położyłem sobie plecak w charakterystycznym wykrocie i polazłem na lekko, a potem nie mogłem trafić z powrotem i błąkałem się po lesie. A na koniec znalazłem parę kilo grzybów i ręka mi zabarwiła - i mam teraz brązową i nie mogę tego domyć - wygląda syfnie - wstydzę się witać z ludźmi, a rozmawiam z rękami w kieszeniach.
R. SuskiŁopień (Beskid Wyspowy)
28 lipca 2002 r. Wycieczka w pobliże Czarciego Dółu, Jaskini Zbójeckiej
A. Kapturkiewicz, A. Kruszyński, A. Ludynia, A. Opoka, D. Kordeczka, R. Bielski i jeszcze 3 osoby

Czarci Dół


Jaskinia Zbójecka, sala JanosikaKramnica, Gęśle (Pieniny)
4 sierpnia 2002 r. Wyjazd wspinaczkowy. Odnalezienie obiektu jaskiniowego w Lorencowej Skale - długość i deniwelacja nieznane.
A. Kapturkiewicz, S. Kościelniak, E. Waśko

Mogielica, Krzystonów, Jasień, Jaworzyna Kamienicka, Kudłoń, Turbacz, Kiczora (Beskid Wyspowy, Gorce)
7-11 sierpnia 2002r. Wycieczka z Tymbarku na Turbacz. Penetracja osuwiska na W stoku Jasienia (1062 m n.p.m.). Na Kudłoniu na polanie Jaworzyna rozwiązujemy zadanie logiczne, przed nami stoi zamknięta bacówka bez kłódek. Mamy przed sobą troje drzwi, wszystkie zamknięte nie ma kłódek. Drogą dedukcji odkrywamy kolejne dźwignie do kolejnych drzwi, dostajemy się do wszystkich trzech pomieszczeń, fotografujemy wnętrze o wyposażeniu z początku XX wieku. Po zamknięciu tak jak zastaliśmy obiektu z lasu wyłania się dziadek, właściciel bacówki, nie wiemy czy widział nasze wyczyny, ale ucinamy z nim miłą pogawędkę, co chwile złorzecząc na obecne złe czasy! Na każdej górze i przełęczy spotykamy miłych ludzi, z którymi trzeba, co nie ci wypić.
A. Kapturkiewicz, D. Kordeczka

GaleriaBeskid Sądecki (okolice Rytra)
11 sierpnia 2002 r. Znaleźliśmy jamę 4 m długości. Nie pamiętam tak bez mapy gdzie ona jest, ale na pewno jest, Kaja może potwierdzić, no i zrobiłem zdjęcia. W ogóle to się w niej zaklinowałem i nie mogłem wyjść i Kaja sobie ze mnie drwiła. Nie ma jeszcze nazwy. tzn. jama, bo Rytro już ma nazwę "Rytro". Straszna kicha była tym razem w Bsd, skał było dużo, ale jam niewiele - tzn. jedna. W Rytrze był festyn z okazji dni Rytra i jedliśmy kiełbasę i przyglądał się nam gościu, który wyglądał jak Borek. Pewnie to był Borek, ale my go przejrzeliśmy i nie rozmawialiśmy o jamach, bo by podsłuchał i łyknął rejony.
R. Suski, K. FidzińskaZęzów (Beskid Wyspowy)
18 sierpnia 2002r. Wyjazd rowerowy. Penetracja skałek zwanych Lisie Jamy. Zdjęcia wykonane aparatem Olympus CAMEDIA C-120 (D-380).
A. KapturkiewiczDom TomkaLetni Speleobóz Beskidzki na Łopieniu
24-25 sierpnia 2002r. Wieczorem zwiedzono Jaskinię Zbójecką. Poszliśmy do dna, a potem do Partii Beskidników. W dziurze byliśmy 2 h. Potem było spotkanie przy ognisku, a po północy przy świetle księżyca wyszliśmy na szczyt Łopienia.
Następnego dnia kolejne wejście do Jaskini Zbójeckiej. Domierzono nowe partie z nowym trzecim otworem. Obecnie deniwelacja Jaskini Zbójeckiej wynosi -19 m.
T. Mleczek, A. Kapturkiewicz, P. Lesiecki, R. Solak, A. Kruszyński, D. Kordeczka, J. Biel, M. Biel i jeszcze 7 osób

GaleriaBeskid Wyspowy
27 08 2002 r. Eksploracja zboczy Łopienia.

Slovenský raj (Słowacja)
15 września 2002r. Dobsinska Ladova Jaskyna. Ostra Skala. W Ostrej Skale znaleziono obiekt jaskiniowy - długość (ok. 5m) i deniwelacja (ok. 1,5m) nieznane.
A. Kapturkiewicz, S. Kościelniak, E. Waśko

GaleriaPieniny Spiskie
29 września 2002r. Wspinaczka na maczudze Gęśle, zamierzenie schroniska w skale Basy w grupie Lorencowych Skałek.
A. Kapturkiewicz, S. Kościelniak, T. BartoszŁopień (Beskid Wyspowy)
2 października 2002r. Wyjazd rowerem na Rydznik, jeden z szczytów Łopienia.
A. KapturkiewiczMurowany Koszar (słow. Košiar, niem. Koschar, węg. Kosár) 1870 m n.p.m.
6 października 2002r. Dolina Jaworowa, Murowana Skała na stoku Murowanego Koszaru. W ścianie Murowanej Skały odwiedzono jaskinie: Nad Jaworem, Niedźwiedzią Dziurę, Jaskinię Niedźwiedzią, Zieloną Jaskinie i jeszcze jedną o której nie znaleźliśmy wzmianki w dostępnej nam literaturze. Następnie wyjście na Murowany Koszar.
A. Kapturkiewicz, S. Kościelniak

GaleriaŁopień (Beskid Wyspowy)
12 października 2002r. Wycieczka rowerowa, stoki Łopienia w błocie, deszczu, mgle.
A. KapturkiewiczLuboń Wielki (Beskid Wyspowy)
13 października 2002 r. Wyjście na Luboń Wielki. Niedaleko rezerwatu wszystko w lodzie! Nawet paprotki jakby zalaminowane lodem. Walą się drzewa, rozsadza buki, spadają wierzchołki drzew, gałęzie - niewiadomo gdzie uciekać! I tak znikło trochę lasu.
S. KościelniakLuboń Wielki (Beskid Wyspowy)
20 października 2002 r. Msza na zakończenie letniego sezonu turystycznego. Następnie zwiedzono Jaskinię w Luboniu Wielkim II.
A. Kapturkiewicz, S. Kościelniak, A. Kruszyński36. Sympozjum Speleologiczne Sekcji Speleologicznej Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika. Pińczów i okolice (Niecka Niedziańska).
25-27 października 2002 r.
Odbyły się sesje referatowe poświęcone jaskiniom Niecki Niedziańskiej i badaniom krasu w Polsce i zagranicą oraz dwie sesje terenowe. W sobotę zwiedziliśmy Jaskinię Sawickiego w Broninie, potem zespół zagłębień krasowych i podziemnych pustek wypełnionych wodą w Siesławicach. Następnym punktem była Dolina Skorocicka z największym zespołem jaskiń w gipsach Niecki Niedziańskiej. Zwiedziliśmy tu m.in. jaskinie: Starą, Dzwonów, Górną, Skorocicką i w Skorocicach u Ujścia Doliny. W Łatanicach obejrzeliśmy unikatową jaskinią w gipsach laminowanych, a w Chotelu Czerwonym powierzchniowe i podziemne przejawy krasu. Ciekawa była wizyta w krasowej Dolinie Aleksandrowskiej, gdzie niektórzy zwiedzili jaskinie m.in.: na Ryglu, w Aleksandrowie i Flisa. Przy okazji odkryty został i wstępnie wyeksplorowany nowy kilkudziesięciometrowej długości obiekt, który nazwany został Jaskinią Sympozjalną. W eksploracji tej dziury uczestniczył B. Szatkowski. W niedzielę zwiedziliśmy natomiast wąwozy lessowe w Bugaju i Zawarzy, jaskinie w Gackach oraz powierzchniowe formy krasowe gipsach w Galowie. Ostatnim punktem była Lubania z Jaskinią Lubańską.
T. Mleczek, B. Szatkowski, R. Solak, B. Bubula, P. Lesiecki, K. Fidzińska, R. Suski oraz ok. 70 osób.Luboń Wielki (Beskid Wyspowy)
2-3 listopada 2002 r. Pomiar Schroniska Aresa i Schroniska Długiego. Zwiedzono Jaskinię w Luboniu Wielkim I i II oraz Schronisko w Luboniu Wielkim V.
A. Kapturkiewicz, A. Kruszyński, D. Kordeczka, J. Biel, M. BielSzeroka Dolina, Murowany Koszar, Jaworowa Dolina (Tatry Wysokie)
10 listopada 2002 r. Naszym celem była Dolina Świstowa i znajdujące się tam aweny i jaskinie oraz żłobki zboczowe. Skręciliśmy na Suchą Przełęcz i następnie trawersując zbocze Murowanego Koszaru doszliśmy nad Dolinę Świstową, okropnie się gubiąc i błąkając w śniegu po pas i zamieci. Widoczność prawie zerowa. Robimy odwrót, okropnie się gubiąc i uchodząc cudem z życiem dochodzimy do Jaskini Nad Jaworem w Murowanej Ścianie. I dokonujemy zimowego wyjścia.
A. Kapturkiewicz, S. Kościelniak, A. Kruszyński

Ściana Murowanego Koszaru


Jaskinia nad Jaworem


Jaskinia nad Jaworem
Łopień (Beskid Wyspowy)
17 listopada 2002 r. Penetracja "Osuwiska z Grzebieniem".
A. Kapturkiewicz, pies jaskiniowo - dewastujący MiśkaNowa Cyrla
18 listopada 2002 r. Byłem u szwagierki Zośki Kukuczki mieszkającej w osiedlu Nowa Cyrla na zboczach Hali (913 m n.p.m.) k. Szczawy. Zaprowadziła mnie na pobliskie niewielkie osuwisko zwane przez tubylców Skoloniec, gdzie znajdują się rozliczne głazy. Zlokalizowałem tam schr. o długości sporo ponad 2 m (może i 3), robocza nazwa Schronisko w Skolońcu (I - oczywiście ;o). Jest to po prostu pustka pod głazem, niska, ale dość szeroka, przy jej końcu prześwit na druga stronę, ale niedostępny dla człowieka. Wysokość obiektu n.p.m. ok. 750 m. Obiektu nie mierzyłem, miał jechać ze mną Bodzio z przyrządami pomiarowymi, ale z uwagi na przelotne opady deszczu  zrezygnował. Jest to chyba pierwsze schr. w masywie Mogielicy przekraczające 2 m, może się mylę? Zamierzamy go z Bodziem zinwentaryzować.
Uroczysko Skoloniec ma ciekawa historię, w czasie wojny ludzie chowali tam mięso i inny dobytek przed ... PARTYZANTAMI (dokonującymi rekwizycji w imieniu RP).
Zośka mówiła, ze kiedyś było tu więcej otworów, do niektórych nawet właziła za młodu, ale wszystko się pozawalało.
B. SułkowskiTatry Wysokie
24 listopada 2002 r. Dobra Graniowa wycieczka. Wyszliśmy na Zawrat Zawratowym żlebem następnie na Zawratową Turnie i nieco dalej niemal nad Niebieską Przełęcz. Następnie: Mały Kozi Wierch, Zmarzłe Czuby, Zmarzła przełęcz, Zamarła Turnia, Kozia Przełęcz i powrót do Kuźnic.
A. Kapturkiewicz, S. Kościelniak, J. Matras

Zejście z Koziej przełęczy


Zmarzła Przełęcz


Zawratowa Turnia


W tle Zmarzły StawSkoloniec
4 grudnia 2002 r. Byliśmy z Bodziem na osuwisku Skoloniec na zboczach Hali nad Szczawą - Bukówką - k. przysiółka Nowa Cyrla.
Zinwentaryzowaliśmy Schronisko w Skolońcu I (Jama Mongoła), którego otwór wskazała mi 18.11. szwagierka Zośka Kukuczka. Schronisko ma 3 m długości i 2 m szerokości, jest to niska pustka pod głazem. Zimują w nim motyle z gatunków: szczerbówka ksieni i rusałka pawik, a także pająki. Nazwa Jama Mongoła na cześć obywatela mongolskiego zbiegłego ostatnio z aresztu deportacyjnego w Limanowej. W Bukówce widzieliśmy znaczne siły policyjne (kilka radiowozów) przeszukujące okolice domów letniskowych.
Zośka pokazała nam tez otwór drugiej dziury: Schroniska w Skolońcu II. Jest to ciasna paść o długości osiągającej w porywach 2 m, częściowo odgruzowaliśmy "partie przyotworowe" (w obiekcie tym nie ma zresztą innych partii niż przyotworowe ;o).
Akcja była częściowo filmowana nowa kamera Bodzia. W czasie filmowania wideo reporter potknął się o kamień i potłukł się dotkliwie [---].
Po akcji spożyto w domu Zośki uroczysty obiad (kotlety, 2 gat. bimbru, piwo żywiec, kompot - doustnie).
B. Sułkowski, B. BubulaSpeleobóz Beskidzki - Jaśliska'2002
14-15 grudnia 2002 r. Spotkanie odbyło się w Jaśliskach w schronisku "Zaścianek". W pierwszy dzień zwiedzono piwnicę (chłodnię) koło zamku w Dukli oraz jaskinie na Cergowej. Stwierdzono zawalenie się przejścia między dwoma częściami Jaskini na Wierzchowinie, które zostało odkopane 10 lutego 2002 r. podczas Speleobozu w Czarnorzekach. Tym samym mamy ponownie dwie osobne jaskinie: Na Wierzchowinie I i na Wierzchowinie II. Wieczorem zwiedzono piwnice pod schroniskiem, potem odbyło się posiedzenie Zarządu SSB, a na końcu spotkanie towarzyskie.
W niedzielę przed południem obejrzano część piwnic w Jaśliskach, potem były jaskinie na Piotrusiu, sztolnie w Kątach i piwnice w Polanach oraz w Myscowej. Liczono też hibernujące nietoperze. Wyniki:
Dukla (piwnica zamkowa) - 2 podkowce małe,
J. pod lasem I - 1 nocek duży, 1 gacek brunatny,
J na Wierzchowinie II - 1 gacek brunatny,
J. przy Szkółce - 4 podkowce małe,
J. pod Bukiem - 6 podkowców małych,
J. gdzie Grotołaz Wpadł - 64 podkowce małe, 2 nocki duże, 1 nocek wąsatek/Brandta, 2 gacki brunatne, razem 69 nietoperzy,
Jaśliska (piwnica pod domem S. Lorenca) - 2 gacki szare,
Jaśliska (piwnica pod szkołą) - 1 podkowiec mały,
Jaśliska (piwnica pod domem K. Puchalika) - 1 podkowiec mały,
J. Wodna - 1 podkowiec mały,
Myscowa (piwnica koło cerkwi) - 1 podkowiec mały, 1 gacek brunatny.
T. Mleczek, R. Solak, B. Szatkowski, E. Marszałek, B. Bubula, A. Kruszyński, A. Kapturkiewicz, P. Lesiecki, K. Dorociak, M. Socha

Jaskinia pod Bukiem


Jaskinia Pilotów


Jaśliska


Jaśliska


Myscowa - Kąty


Myscowa - KątyTatry Wysokie
15 Grudnia 2002r. Cubryna
S. Kościelniak, J. Matras, M. Matras, K. MuchaTatry Wysokie
29 Grudnia 2002r. Lodospady w Dolinie Białej Wody.
A. Kapturkiewicz, S. Kościelniak, M. Matras